Edytor Prawa Miejscowego  ELEKTRONICZNA SKRZYNKA PODAWCZA       PLAN BUDYNKU 
WYSZUKAJ:   

Przejrzysta Polska
Strona rozbudowana w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego
Strona rozbudowana w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013

2009-05-22


Święto Kultury – amatorski teatr jednym z laureatów.
 

            W dniu 21 maja 2009r. tym razem w Gminnym Ośrodku Kultury w Siennicy Różanej odbyły się powiatowe obchody Dnia Pracownika i Działacza Kultury. Po raz szósty rozstrzygnięto także Konkurs   „ Kultura 2009”.

            Przybyłych gości witał wójt gminy Leszek Proskura. Trzeba przyznać, że lista zaproszonych osób była dość obszerna. Goście dopisali znakomicie. Na uroczyste obchody przybyli m.in. Anna Dudek- Janiszewska- wicekurator oświaty, Józef Obroślak – z-ca dyr. Wojewódzkiego Osrodka Kultury w Lublinie, Janina Chapska – z-ca dyr. Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz Andrzej Leńczuk – kierownik oddziału kultury Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

            Samorząd naszego powiatu reprezentowali: starosta Janusz Szpak, wicestarosta Andrzej Kmicic, wiceprzewodniczący rady Ludwik Kafarski, członek Zarządu Henryk Czerniej, przewodniczący komisji oświaty Marek Kiciński oraz naczelnik wydziału Tadeusz Błyskosz.

            Obecni byli również burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec, przewodniczący rady gminy Waldemar Nowosad, przewodnicząca Stwowarzyszenia Miłośników Ziemi Siennickiej Anna Fornal, dyrektorzy i pracownicy jednostek kultury z terenu całego powiatu.

 

            Starosta Janusz Szpak wspólnie z przedstawicielami samorządu powiatowego uhonorował nagrodami pracowników placówek kultury z terenu powiatu. Wyróżnienia Starosty otrzymali:

Elżbieta Patyk - dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie, Małgorzata Antoniak -dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie, Iwona Gruszczyńska - starszy kustosz PBP, Dorota Korkosz - starszy kustosz PBP, Ewa Ruszniak - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Łopienniku Górnym, Dorota Pawlas - ibliotekarz w Woli Żulińskiej oraz Władysław Fedorowicz- dyrektor Muzeum Regionalnego
 w Krasnymstawie.

 

            Następnie wójt Leszek Proskura wraz z Waldemarem Nowosadem nagrodzili najaktywniejszych działaczy, pracowników, twórców kultury oraz osoby działające na niwie sportowej.

            Z kolei dyr. Józef Obroślak zapoznał wszystkich przybyłych z wynikami konkursu „Kultura 2009”. Oto jego rozstrzygnięcie:

 

- w kategorii Animator Kultury 2008 –

                  1. Edward Kyc z Gminy Krasnystaw- emerytowany nauczyciel muzyki,
                         muzyk, dyrygent, kierownik kapeli ludowej, działacz społeczny,

                   2.   Czesława Seroka z Gminy Izbica – twórczyni ludowa , koronkarka, działaczka
                          społeczna,

                   3. Dariusz Zawada z Gminy Łopiennik Górny– działacz społeczny,
                         organizator  imprez artystycznych  i  sportowych,

 

- w kategorii Talent Artystyczny 2008 roku-

1.     Gabriela Gleń z Krasnegostawu - młodziutka plastyczka z MDK Krasnystaw

2.     Paulina Kochaniec z Gminy Fajsławice- młodziutka poetka

3.     Monika Bojarska  z Gminy Krasnystaw-- młodziutka pisarka z grupy A-4

 

      - w kategorii Twórca Kultury 2008 roku –

1.     Edward Franciszek Cimek z Izbicy- poeta , członka ZLP, emerytowany nauczyciel

2.     Krystyna Winiarczyk z Siennicy Różanej- poetka ludowa, gawędziarka  zrzeszona w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych,  

3.     Bronisława Żuk z Krasnegostawu- malarka,  emerytowana nauczycielka malarstwa, założycielka Klubu  Plastycznego PALETA,

 

     -  w kategorii Zespół Artystyczny 2008 rok-

                    1. Amatorski Teatr Pokoleń z Gminy Siennica Różana- wielopokoleniowy teatr
                         Stowarzyszenia Ziemi Siennickiej

                     2. Kapela Folkowa STYRTA z Gminy Krasnystaw – kapela ludowa

                     3. Zespół Artystyczny ŁOPIEŃCZACY- kapelę ludową

 

            Po wręczeniu wszystkich wyróżnień, nagród i dyplomów widzowie mieli okazję do obejrzenia jednego aktu spektaklu „Chata za wsią” w wykonaniu laureata konkursu „Kultura 2009”. Wszystkim członkom tego ludowego teatru bardzo serdecznie dziękował starosta Janusz Szpak, który w swoim wystąpieniu mówił między innymi: „chciałbym zatrzymać się dłużej na wydarzeniu, które odbiło się nie tak dawno szerokim echem w całym kraju. O wydarzeniu, które miało miejsce właśnie tu w Siennicy i które wszyscy mamy żywo w pamięci.

Chcę powiedzieć o Teatrze w Siennicy Różanej. Teatrze autentycznie ludowym w którym role aktorskie obsadzili mieszkańcy naszej gminy. Przedstawienie, a właściwie przedstawienia, gdyż było  ich już kilka, to ogromne przedsięwzięcie, które Państwo z tak wielkim oddaniem zrealizowaliście. Dziś śmiało możemy stwierdzić, że wysiłek wszystkich osób zaangażowanych w przygotowania nie poszedł na marne a publiczność, która przybywała na spektakle nadspodziewanie licznie była wyraźnie usatysfakcjonowana.

Satysfakcji nie kryli wszyscy, którzy przybyli na tą powiatową uroczystość. Za jej zorganizowanie i przeprowadzenie szóstej już edycji konkursu dziękowali przybyli goście podkreślając, że jesteśmy jednym z niewielu powiatów, który w taki sposób honoruje swoich pracowników i działaczy kultury.

 

 Opracowanie: S. Kamiński
WSTECZwersja do wydruku wersja do wydruku


© 2003-2015 by Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie. Wszelkie prawa zastrzeżone!
Liczba odsłon: 7331889